گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟

آیا گواهینامه ی تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران دارید؟ واژه ای که این روزها  حتما اگر قصد شرکت در مناقصه ای را دارید به گوشتان رسیده است. رعایت مسائل ایمنی از دیرباز نکته قابل اهمیت در فعالیت های بشر بوده است. از رعایت نکات ایمنی در منزل، ارتباط با افراد، اشیا، کار و اکنون به صورتی جامع بر فعالیت  کلیه پیمانکاران در سراسر کشور.

تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران راهی قانونی جهت اجرای مقررات ایمنی از شروع یک پیمان تا انتهای آن توسط پیمانکاران می باشد. طی درخواست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مصوبه ای به تایید هیئت وزیران در سال 97 رسید. با توجه به این مصوبه کلیه شرکت های پیمانکاری که قصد شرکت در مناقصات و عقد قراداد با ارگان های دولتی را دارند، از این پس ملزم به اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران از اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی محل ثبت شرکت خود می باشند.

مصوبه هیأت وزیران

در ادامه این مقاله، کلیه مراحل اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و همچنین قوانین و مقررات مربوط به آن بیان شده است.

کدام شرکت ها باید گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را اخذ نمایند؟

از دید قانون کلیه شرکت هایی که خدمات خود را در قالب قرارداد به کارفرما ارائه می نمایند، پیمانکار محصوب شده و شامل این قانون می شوند. شرکت های مشاوره، شرکت های پیمانکاری، شرکت های خدماتی و غیره باید گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را اخذ نمایند.

اظهار نامه مالیاتی یکی از مواردیست که شرکت ها می توانند بررسی کنند که شامل این قانون می شوند یا نه. کلیه شرکت هایی که درامد خود را در اظهار نامه مالیاتی در جدول 18 ثبت می نمایند، شامل این قانون می شوند. متاسفانه بسیاری از شرکت ها به دلیل عدم آگاهی از این موضوع، اقدام به اخذ تایید صلاحیت ایمنی نمی کنند ولی زمانی که می خواهند در مناقصه شرکت نمایند، به دلیل عدم داشتن این گواهی نامه رد صلاحیت می شوند.

پیش نیاز های اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

همه شرکت ها توانایی اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را دارا می باشند. اخذ این گواهی نامه دارای دو پیش فرض اصلی می باشد که شرکت ها قبل از اقدان نسبت به شروع این فرایند باید نسبت به تکمیل آنها اقدام نمایند.

آموزش کلیه پرسنل

بر اساس قانون، شرکت های متقاضی اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، باید کلیه پرسنل خود را بر اساس لیست بیمه آموزش دهند. برای پرسنل لیست بیمه این آموزش به نام آموزش ایمنی عمومی ویژه کارگران (8 ساعته) شناخته می شود. همچنین حداقل یکی از اعضای هیئت مدیره و یا مدیر عامل شرکت باید دوره ایمنی عمومی ویژه کارفرمایان (20 ساعته) را زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار بگذرانند. این موضوع در بخش آموزش به صورت کامل شرح داده شده است.

گواهینامه پیمانکاری 

شرکت هایی که درخواست اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را دارا می باشند، باید حتما گواهی نامه ای که نشان دهنده پیمانکار بودن ایشان است را اخذ کرده باشند. دو مرجع اصلی این موضوع در کشور سازمان برنامه بودجه و وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی می باشد. شرکت ها یا باید گواهی نامه صلاحیت پیمانکاری خود را از سازمان برنامه بودجه اخذ نمایند و یا گواهی نامه صلاحیت کار را از وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی بگیرند.

بدون اخذ یکی از مدارک فوق که خود زمانبر است، عملا شرکت ها نمی توانند برای اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران اقدام نمایند. در ادامه و بخش مربوطه نحوه اخذ هر دو مدرک به صورت کامل شرح داده می شود.

آشنایی با روند اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

همانطور که گفته شد مرجع اصلی صدور گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، اداره کار محل ثبت شرکت می‌باشد.

ادارات کار در  سراسر کشور، جهت سرعت بخشیدن به روند بررسی پرونده های شرکت های متقاضی اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی و همچنین ایجاد نظم بیشتر در بررسی مدارک و کاهش مراجعات حضوری افراد به اداره کار، مراجعی قانونی از سوی خود با نام کانون عالی انجمن های کارفرمایی و یا کانون انجمن های صنفی مسئولین ایمنی کار معرفی نموده اند. شرکت ها می بایست ابتدا از طریق سامانه ی  https://svcc.mcls.gov.ir/ یکی از انجمن ها را جهت ادامه فرایند خود انتخاب نموده و با بارگزاری کردن مدارک لازم و درج اطلاعات دقیق در سایت طی مدت 48 ساعت مدارک فیزیکی خود را به انجمن مربوطه تحویل دهند. در ادامه شما را با روند کلی که جهت دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران با آن رو به رو خواهید شد آشنا می کنیم:

مراحل اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 

1.  تهیه مدارک و اسناد مورد نیاز شرکت

2.  شرکت در دوره‌ ی آموزشی ایمنی و بهداشت کار ویژه کارفرمایان توسط مدیر عامل و یا یکی از اعضا هیئت مدیره و همچنین حضور کلیه پرسنل مطابق با لیست بیمه آخرین ماه منتهی به درخواست اخذ گواهینامه ایمنی،  در دوره یک روزه ی ایمنی و بهداشت کار ویژه کارگران. توجه کنید که تنها گواهینامه دوره های آموزشی که زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار اخذ شده باشند مورد تایید اداره کار خواهد بود.

مجتمع آموزشی بازتاب علم با داشتن مجوز لازم جهت برگزاری دوره های ایمنی از مرکز تحقیقات، در این راه همراه شماست.

3.  ثبت‌نام در سامانهhttps://svcc.mcls.gov.ir/ .

4.  ارائه مدارک فیزیکی به انجمن و بررسی پرونده توسط کارشناسان

5.  ارجاع پرونده در صورت تایید انجمن، به اداره کار جهت ارجاع به بازرسان مربوطه

6.  بازرسی از پروژه های فعال توسط بازرسان اداره کار و رد شدن نتیجه بازرسی در سامانه اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

7.  بررسی پرونده در کمیته تشخیص صلاحیت و دادن رای اعضا جهت تایید شرکت جهت دریافت گواهینامه ایمنی و یا رد آن

 

نکته: در صورت رد شدن پرونده شرکت جهت دریافت گواهینامه ایمنی، شما به مدت 15 روز قادر خواهید بود از طریق سامانه ثبت نام درخواست تجدید نظر را اعلام نمایید. مدت اعتبار گواهینامه دو سال می باشد و شرکت ها در سر رسید آن باید جهت تمدید گواهینامه ایمنی اقدام نمایند.( ارائه اصل گواهینامه جهت تمدید الزامی می باشد)

نمونه ای از گواهینامه های صلاحیت کار، صلاحیت پیمانکاری و صلاحیت ایمنی پیمانکاران را در زیر ملاحضه می نمایید:

نمونه گواهینامه 2
نمونه گواهینامه 3
نمونه گواهینامه 1

در ادامه، کلیه موارد و اطلاعات مورد نیاز جهت اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران به تفضیل ارائه می شود.

گواهی نامه موقت تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

شرکت های تازه تاسیس و یا شرکت هایی که پروژه فعال ندارند، به دلیل عدم امکان بازرسی از پروژه ایشان، می توانند گواهی نامه موقت دو ماهه اخذ نمایند. فرایند اخذ گواهی نامه موقت ایمنی، همانند فرایند اخذ این گواهی نامه می باشد. تنها تفاوت آن حذف مرحله بازرسی می باشد.

 

تفاوت دیگر گواهی نامه موقت با دوساله در برگزاری کلاس های مربوطه می باشد. شرکت های متقاضی اخذ گواهی نامه موقت صلاحیت ایمنی، نیاز به گذراندن کلاس های ایمنی از سوی لیست بیمه خود ندارند. این شرکت ها تنها باید یکی از اعضای هیئت مدیره و یا مدیرعامل ایشان دوره ایمنی کارفرمایی (20 ساعته) را بگذرانند.

 

همچنین مدیر عامل شرکت باید تعهد محضری بدهد که شرکت فاقد هرگونه پروژه می باشد و همراه با نامه درخواست خود (نمونه درخواست) و اسناد شرکت، به کانون ارائه نماید.

پس از طی فرایند اخذ گواهی نامه موقت، شرکت می تواند هر بار جهت شرکت در مناقصه، با مراجعه به اداره کار مرکز استان محل ثبت خود و به همراه اسناد مناقصه، اقدام به اخذ نامه موقت شرکت در مناقصه نماید. همچنین لیست شرکت هایی که اقدام به اخذ گواهی نامه موقت نموده اند، در لینک https://svcc.mcls.gov.ir/Introduction.aspx مشاهده نمایند.

* لازم به ذکر است گواهینامه موقت دو ماه ایمنی پیمانکاران تا زمانی که شرکت موفق به ثبت قرارداد نگردد، قابل تمدید می باشد.

دوره های آموزش ایمنی جهت دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 دوره های آموزش ایمنی که افراد در راستای اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران شرکت، ملزم به دریافت آن ها از مرکز تحقیقات می باشند به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

دوره ایمنی عمومی و بهداشت کار ویژه کارگران

ویژه کلیه کارگران بیمه شده در پروژه‌های فعال و پرسنل دفتر

۸ ساعت (1 روز)

آزمون: دارد

گواهینامه: دارد

نحوه ارائه گواهی: یک ماه پس از اتمام دوره به صورت آنلاین

ثبت نام در این دوره

دوره ایمنی عمومی و بهداشت کار ویژه کارفرمایان

ویژه کلیه مدیران عامل و یا هر یک از اعضاء هیئت مدیره

20 ساعت (3 روز)

آزمون: دارد

گواهینامه: دارد

نحوه ارائه گواهی: یک ماه پس از اتمام دوره به صورت آنلاین

ثبت نام در این دوره

چرا بازتاب علم؟

مجتمع آموزشی بازتاب علم با داشتن گرید یک فنی حرفه ای و کسب مجوز لازم از مرکزتحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار در کنار سایر دوره های آموزشی خود، امکان برگزاری دوره های ایمنی کارگری و کارفرمایی را نیز دارا می باشد.

شما از طریق سایت موسسه به آدرس baztabelm.com و یا تماس با مشاوران ما، به راحتی میتوانید از تاریخ برگزاری دوره ها، اطلاع کسب نمایید. همچنین این موسسه بنا به درخواست متقاضیان امکان برگزاری دوره های آموزش ایمنی را در محل دفتر و کارگاه متقاضیان دارا می باشد.

مزایای بازتاب علم

  برگزاری دوره ها زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار

  ارائه صورت جلسه معتبر پس از اتمام دوره و برگزاری آزمون جهت استفاده در پرونده و جلوگیری از اتلاف زمان تا صدور گواهینامه

  ارائه مدرک معتبر از اداره (آنلاین)

  حضور مدرسین برجسته از اداره کار و مرکز تحقیقات

  ارائه نکات آموزشی لازم جهت آشنایی با روند اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

  امکان برگزاری دوره در محل کارگاه

  امکان برگزاری دوره های آموزشی مسئولین ایمنی در صورت درخواست

 

شما میتوایند یک ماه پس از برگزاری دوره ها ،گواهینامه های آموزشی خود را از طریق سایت موسسه  در بخش نتایج آزمون با وارد نمودن کد ملی خود دانلود نمایید.

نحوه دریافت گواهی نامه های دوره آموزش ایمنی

شرکت کنندگان در دوره های ایمنی مرکز تحقیقات، پس از حدود یک ماه از زمان دوره، می توانند با مراجعه به وبسایت https://baztabelm.com/certificates/ و وارد کردن کد ملی خود، گواهی نامه خود را دریافت نمایند.

اسکرین 1

به نمونه هایی از گواهینامه های کارگری و کارفرمایی  که در موسسه بازتاب علم برگزار گردیده است، توجه فرمایید:

نمونه گواهینامه ایمنی کارگران
نمونه گواهینامه ایمنی کارفرمایان

لازم به ذکر می باشد، با توجه به مدت زمان طی شدن صدور گواهی نامه های آموزشی، در صورتی که شرکت در تکمیل پرونده خود عجله داشته باشد، مجتمع آموزشی بازتاب علم پس از برگزاری کلاس، صورت جلسه کلاس را که به تایید رابط آموزشی استان تهران رسیده باشد را در اختیار شرکت قرار می دهد. شرکت با استفاده از این صورت جلسه می تواند فرایند تایید صلاحیت ایمنی خود را پیگیری نماید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، همانند کلیه کار های اداری نیاز به یک سری مدارک از سوی شرکت دارد. نقص هر یک از مدارک مورد نیاز جهت  اخذ این گواهی نامه باعث متوقف ماندن این فرایند می شود. با توجه به این موضوع، بهتر است شرکت ها قبل از شروع فرایند های اداری خود نسبت به تکمیل مدارک مورد نیاز اقدام نمایند. این مدارک را می توان به چهار بخش اصلی تقسیم کرد که در ادامه به صورت کامل شرح داده می شود.

   مدارک شرکت

مدارک شرکت مربوط به بخشی از مدارک است که باید به وسیله شرکت تهیه و در زمان تشکیل پرونده به کانون مربوطه ارائه شود. همچنین اسکن مناسب این مدارک باید در سامانه اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران بارگذاری شود. این مدارک به شرح زیر می باشد:

 • کلیه صفحات شناسنامه مدیر عامل (کپی برابر اصل) و صفحه اول شناسنامه اعضا هیئت مدیره (کپی برابر اصل)
 • پشت و رو کارت ملی مدیر عامل و اعضا هیئت مدیره (کپی برابر اصل)
 • آخرین مدرک تحصیلی مدیرعامل و اعضا هیئت مدیره (کپی برابر اصل)
 • آخرین لیست بیمه نیروهای شاغل و سند پرداخت (دفتر و پروژه) پایین تمامی صفحات مهر زده شود. (مشخصات پرسنل خانم و آقا در دفتر و در پروژه شامل کد ملی و شناسنامه و عنوان شغلی مشخص باشد.)
 • ارائه مفاصاحساب و یا صورت جلسه خاتمه و یا تحویل موقت پروژه های پایان یافته مطابق جدول 18 آخرین اظهارنامه مالیاتی
 • صلاحیت خدماتی و یا گواهی صلاحیت پیمانکاری (کپی برابر اصل)
 • کل صفحات اخرین اظهارنامه مالیاتی
 • چنانچه مدیر عامل در شرکت دیگری سمت مدیر عامل و یا عضو هیئت مدیره را دارند (نام شرکت و شماره ثبت شرکت) اعلام گردد.
 • کدکارگاه دفتر و آدرس دقیق دفتر مرکزی با ذکر کد پستی و شماره تماس ثابت (چنانچه با سند مالکیت و اجاره نامه مغایرت دارد)
 • سند مالیکت یا اجاره نامه به نام شرکت (کپی برابر اصل)
 • آگهی تاسیس (کپی برابر اصل)
 • آگهی آخرین تغییرات (کپی برابر اصل)
 • آگهی ثبت (کپی برابر اص )
 • اساسنامه ( کپی برابر اصل )

 

   سرتیفیکیت های آموزشی

یکی از مدارکی که در زمان اقدام جهت اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران باید حتما تکمیل باشد، سرتیفیکیت های آموزش ایمنی پرسنل می باشد. بر اساس قانون، کلیه پرسنل لیست بیمه باید دوره ایمنی عمومی ویژه کارگران (8 ساعته) و یکی از اعضا هیئت مدیره و یا مدیر عامل دوره ایمنی ویژه کارفرمایان (20 ساعته) را زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار بگذرانند و سرتیفیکیت آن را در زمان تکمیل پرونده ارائه نمایند. لازم به ذکر است هر دو دوره فوق در مجتمع آموزشی بازتاب علم زیر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار برگزار می شود.

 

   فرم ها و نامه های مورد نیاز

این بخش از مدارک مربوط به فرم ها و نامه هایی می باشد که شرکت باید در سربرگ خود تهیه و در زمان تشکیل پرونده ارائه نماید. ایم مدارک به شرح زیر می باشد:

 • اعلام تجهیزات حفاظت فردی مورد استفاده مطابق با نمونه در سربرگ با مهر و امضا مدیر عامل (دانلود)
 • نامه در خواست گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران مطابق با نمونه در سربرگ با مهر و امضا مدیر عامل (دانلود)
 • تکمیل فرم اطلاعات مطابق نمونه به صورت دست نویس با مهر و امضا مدیر عامل (دانلود)
 • اعلام رتبه برنامه بودجه و یا زمینه تاییدیه صلاحیت خدماتی در سربرگ با مهر و امضا مدیر عامل مطابق با نمونه (دانلود)
 • تعهدنامه محضری مدیرعامل طبق نمونه (دانلود)

 

 • فیش های واریزی
 • مبلغ 1.100.000ریال به حساب انجمن صنفی
 • مبلغ 440.000 ریال به حساب انجمن صنفی کارفرمایی

به ازای هر نفر کارگر مبلغ 100.0000 به حساب بانک مرکزی بابت ماده 154 قانون کار

شرایط تایید صلاحیت مسئول ایمنی

در سال های ابتدایی شروع فرایند اخذ گواهی نامه تایید صللاحیت ایمنی پیمانکاران، کلیه شرکت ها موضف بودند یک نفر از اعضای شرکت خود را به عنوان مسئول ایمنی شرکت به اداره کار معرفی و با طی کردن مراحل قانونی، اقدام به اخذ گواهی نامه مسئول ایمنی نمایند.

با شکایت های صورت گرفته از آیین نامه مسئولین ایمنی، دیوان عدالت اداری در تاریخ 29/10/1399 طی یک ابلاغیه ای، این آیین نامه را ملقا اعلام کرد. بر اساس رای دیوان عدالت اداری، شرکت ها نیازی به معرفی مسئول ایمنی به اداره کار ندارند. از تاریخ فوق به بعد، اداره کار ملزم شد که پرونده های تایید صلاحیت ایمنی را بدون مسئول ایمنی به جریان انداخته و مراحل اداری آن را طی نماید.

با توجه به موضوع فوق، شرکتها ملزم به معرفی مسئول ایمنی نبوده و در پرتال می توانند یک صفحه سفید را در بخش مسئول ایمنی بارگزاری نمایند.

لازم به ذکر می باشدف همچنان شرکت ها در صورت تمایل می توانند با مراجعه به سامانه مسئولین ایمنی، اقدام به معرفی و اخذ گواهی نامه مسئول ایمنی شرکت نمایند.

دوره عمومی مسئولین ایمنی

ثبت نام در این دوره

دوره ارزیابی ریسک

ثبت نام در این دوره

کمیته تشخیص صلاحیت ایمنی شامل چه افرادی می باشد؟

پس از تکمیل فرایند اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران (تکمیل مدارک، ازسال به اداره کار، بازرسی از پروژه ها و غیره)، در نهایت پرونده شرکت در کمیته تشخیص صلاحیت ایمنی (کمیته بدوی تشخیص صلاحیت استانی) مورد بررسی و اعلام نظر قرار می گیرد. این کمیته پس از بررسی مدارک و مستندات، در صورت صلاحدید اقدام به صدور گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران می نماید. این گواهی نامه به مدت 2 سال اعتبار دارد.

اعضای کمیته تشخیص صلاحیت ایمنی به شرح زیر می باشد:

 • مدیر روابط کار استان به عنوان رئیس جلسه
 • رئیس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به عنوان دبیر کمیته
 • رئیس گروه تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار استان و در صورت نبود آن گروه در استان، رابط آموزشی مورد تایید مرکز تحقیقات و تعلیمات، حفاظت فنی و بهداشت کار استان
 • نماینده کانون عالی کارفرمایان در استان
 • نماینده تشکل های عالی کارگری در استان

آدرس کانون های تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

جهت بازگشایی پرونده تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، شرکت باید پرونده خود را نزد یکی از نمایندگاه اداره کار در استان بازگشایی کند. معمولا کانون ها کارفرمایی و کانون های ایمنی در استانها متولی این موضوع می باشد.

اگر در استان تهران هستید، پیشنهاد می کنم به منظور بررسی سریعتر کار خود، پرونده خود را نزد انجمن صنفی شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی استان تهران بازگشایی نمایید. این انجمن در تهران، خیابان شریعتی، پایین تر از چهارراه بهار شیراز، نبش کوچه جوهرچی، روبروی بانک صادرات، پلاک 360، طبقه سوم واحد 8 واقع شده است. همچنین شماره تماس این انجمن 77626391-7 می باشد.

همچنین در صورتی که شرکت شما ثبت در استانهای دیگر می باشد، می توانید به انجمن های محل تاسیس خود بر اساس لیست زیر مراجعه نمایید.

نکته: لیست زیر بر اساس آخرین اطلاعات وزارت کار تهیه شده است و در صورتی که انجمن مذکور تغییر مکان داده باشد، با مراجعه به اداره کار محل ثبت شرکت خود می توانید آخرین ادرس انجمن را از ایشان دریافت نمایید.

لیست کلیه کانون های کارفرمایی استانی

لیست کلیه کانون های ایمنی استانی

اسامی شرکت های دارای تایید صلاحیت ایمنی

اگر شما به عنوان کارفرما، در حال برگزاری مناقصه هستید، یکی از وظایف قانونی شما بررسی گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران شرکت های شرکت کننده در مناقصه می باشد. طبق قانون کارفرما موضف است با شرکتهایی که دارای این گواهی نامه می باشند قرارداد امضا نماید. در صورت تخلف و بروز هر گونه حادثه، کارفرما به دلیل عقد قرارداد با شرکت فاقد دارای این صلاحیت، در وقوع حادثه مقصر شناخته شده و موضف به پرداخت غرامت می باشد.

با توجه به این موضوع، استعلام گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و صحت سنجی ان از سوی کارفرما دارای اهمیت ویزه ای می باشد.

کارفرما با مراجعه به آدرس اینترنتی https://svcc.mcls.gov.ir/Contractors.aspx می توانند از صحت درستی گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران اطمینان حاصل نمایند.

اسکرین 2

همچنین با مراجعه به آدرس اینترنتی https://svcc.mcls.gov.ir/Introduction.aspx کارفرمایان می توانند شرکت های دارای گواهی نامه موقت تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را مشاهده نمایند.

لازم به ذکر می باشد لیست شرکت هایی که گواهی نامه آنها منقضی شده است و همچنان برای تمدید آن اقدام ننموده اند، در آدرس اینترنتی https://svcc.mcls.gov.ir/ExpiresCertificates.aspx قابل مشاهده می باشند.

صلاحیت پیمانکاری و صلاحیت کار

طبق قانون، شرکت های متقاضی اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، باید مجوز لازم را که نشان دهنده فعالیت های پیمانکاری خود می باشد را ارائه نمایند. در شرایط فعلی، اداره کار استان تهران دو نوع مدرک را به عنوان مستندات قابل قبول تایید صلاحیت پیمانکاری قوبل دارد:

 • صلاحیت کار از اداره کار
 • گرید برنامه و بودجه

با توجه به نیاز شرکت ها جهت اخذ یکی از این گواهی نامه ها، در این بخش به صورت خلاصه گواهی نامه های فوق را شرح می دهیم:

تایید صلاحیت اداره کار

بر اساس قانون شرکت های فعال در زمینه تامین نیروی انسانی، حمل و نقل، تاسیسات، خدمات عمومی و فضای سبز باید تاییدیه صلاحیت کار خود را از اداره کار استان محل ثبت خود دریافت نمایند. فرایند تایید صلاحیت کار پیچیده نبوده و بیشتر مراحل اداری دارد. جهت اخذ این گواهی نامه، شرکت باید دارای طرح طبقه بندی مشاغل باشد. امکانات مورد نیاز اخذ این گواهی نامه یک دفتر کار بر اساس آدرس قانونی شرکت و داشتن حد اقل یک نفر در لیست بیمه می باشد.

جهت اخذ گواهی نامه صلاحیت کار اداره کار، لازم است شرکت مستندات و مدارک مورد نیاز خود را به یکی از کانون های مورد تایید اداره کار ارائه نماید. پس از طی مراحل قانونی، اداره کار یک بازرس جهت بازدید از دفتر مرکزی شرکت و بررسی اسناد به شرکت معرفی می نماید. پس از انجام بازرسی از سوی اداره کار، پرونده به کمیت ارجاء شده و در صورت تایید از سوی ایشان، گواهی نامه صلاحیت کار صادر می شود.

گرید برنامه و بودجه

گرید برنامه و بودجه یکی از مدارکی است که شرکت با کمک آن می تواند اقدام به اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران نماید. سازمان برنامه بودجه در رشته های مشاوره، پیمانکاری، انفورماتیک و غیره به شرکت ها بر اساس سوابق کاری، پرسنل امتیاز آور و گردش مالی صلاحیت می دهد. اخذ گرید برنامه و بودجه معمولا حدود 6 ماه زمان برده و طی مراحل آن از پیچیدگی های خاصی برخوردار است. با توجه به این موضوع، پیشنهاد می شود که شرکت ها در زمینه اخذ این گواهی نامه حتما از مشاور دارای صلاحیت استفاده نمایند.

سوالات متداول

اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را می توان به 4 مرحله اصلی تقسیم کرد. این مراحل شامل برگزاری آموزش پرسنل، تهیه مدارک و مستندات شرکت، انجام بازرسی از پروژه های شرکت و تشکیل کمیته و صدور گواهی نامه می باشد. در مقاله فوق، کلیه مراحل به صورت کامل شرح داده شده است.

یکی از مهمترین شرایط اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، داشتن گرید برنامه بودجه و یا صلاحیت کار می باشد. بقیه پیشنیاز های مورد نیاز اخذ این گواهی نامه، شامل برگزاری آموزش و تهیه مدارک شرکت می باشد.

آموزش عمومی و تخصصی بصورت حضوری و آنلاین

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *