دوره رفتارشناسی حریق ۱

 

مجتمع بازتاب علم

 

 

 

مدت دوره 3 روزه 6 ساعت ( 18 ساعت)

 

حداکثر ظرفیت 10 نفر

 

مخاطبین کلیه افراد

 

صادرکننده گواهینامه سازمان آتش نشانی

 

مدارک مورد نیاز کارت ملی

دوره رفتارشناسی حریق ۱ یک دوره آموزشی بسیار مهم و کاربردی در زمینه آتش‌نشانی است که به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند تا در مواجهه با حوادث حریق به صورت هوشمندانه و کارآمد عمل کنند. این دوره به شرکت‌کنندگان آموزش‌های عملی و تئوری درباره رفتار و واکنش‌های مناسب در برابر حریق ارائه می‌دهد. در این دوره شرکت‌کنندگان با مفاهیم اساسی حریق و رفتارشناسی مرتبط با آن آشنا می‌شوند. آموزش‌هایی در مورد شناسایی خطرات حریق، روش‌های پیشگیری، واکنش‌های اضطراری، استفاده صحیح از تجهیزات ایمنی، تعامل با سایر افراد در مواجهه با حریق و فرار ایمن ارائه می‌شود.

دوره رفتارشناسی حریق به دو دوره ۱ و ۲ تقسیم می‌شود که در هر کدام از آن‌ها سرفصل‌های مختلفی برای ایمنی افراد و ایجاد شرایط استاندارد در شرایط مختلف می‌باشد.

رفتارشناسی حریق چیست؟

رفتارشناسی حریق به مطالعه و تحلیل رفتار انسان در مواجهه با حوادث حریق می‌پردازد. در این حوادث، رفتار افراد بسیار مهم است و می‌تواند تأثیر زیادی بر ایمنی و جان سالم افراد و محیط‌ها داشته باشد. در دوره رفتارشناسی حریق به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود که چگونه در مواجهه با حریق‌ها، رفتارهای صحیح و ایمن را به کار ببرند. این آموزش شامل آشنایی با عوامل مؤثر بر رفتار انسان در حوادث حریق، تصمیم‌گیری‌های صحیح و سریع، تشخیص خطرات حریق، مدیریت استرس و اضطراب، همکاری با تیم‌های امداد و نجات، و توانایی اطفای حریق با استفاده از تجهیزات آتش‌نشانی و دستگاه‌های اطفای حریق می‌باشد. مفهوم رفتارشناسی حریق متمرکز بر تحلیل رفتارها، واکنش‌ها و عملکردهای افراد در مواجهه با حریق است. این مفهوم مبتنی بر دانش علمی و استانداردهای بین‌المللی آتش‌نشانی است تا به شرکت‌کنندگان آموزشی کامل و قابل اعتماد ارائه دهد.

در دوره رفتارشناسی حریق به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود که چگونه در مواجهه با حریق‌ها، رفتارهای صحیح و ایمن را به کار ببرند. این آموزش شامل آشنایی با عوامل مؤثر بر رفتار انسان در حوادث حریق، تصمیم‌گیری‌های صحیح و سریع، تشخیص خطرات حریق، مدیریت استرس و اضطراب، همکاری با تیم‌های امداد و نجات، و توانایی اطفای حریق با استفاده از تجهیزات آتش‌نشانی و دستگاه‌های اطفای حریق می‌باشد.

دوره آتش نشانی

رفتارشناسی حریق و ایمنی (کلیدی برای حفاظت از جان و اموال)

حریق یکی از خطرات جدی است که در هر محیطی قابل وقوع است و می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را برای افراد و محیط زیست به همراه داشته باشد. در دوره رفتارشناسی حریق که به همراه دوره های آتش نشانی و آشنایی با مواد خطرناک ارائه می‌شود، به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود که چگونه رفتاری مناسب و ایمن در مواجهه با حوادث حریق انتخاب کنند.

در این دوره مفاهیم اساسی رفتارشناسی حریق و ایمنی افراد مورد بررسی قرار می‌گیرند. شرکت‌کنندگان با شناخت عوامل مؤثر بر رفتارهای حریق، تصمیم‌گیری‌های صحیح در مواجهه با حوادث حریق، و اطلاعات کاربردی درباره دوره خاموش کننده دستی، تجهیزات ایمنی و آشنایی با مواد خطرناک، مسلح می‌شوند. یکی از اهداف اصلی این دوره، آموزش مهارت‌های ایمنی است. شرکت‌کنندگان با استفاده از تجربه‌های عملی و مطالعه موارد واقعی حوادث حریق، توانایی تشخیص خطرات و مدیریت آن‌ها را در محیط‌های مختلف به دست می‌آورند. همچنین با آموزش روش‌های استفاده از تجهیزات ایمنی و دوره‌های آتش نشانی، قادر به ایجاد بستری ایمن برای خود و اطرافیان خواهند بود.

دوره رفتارشناسی حریق ۱ شامل چه سر فصل‌هایی می‌شود؟

 • ۶۰۹
 • Ignition point
 • fire point
 • flash point
 • UEI
 • lel
 • Co
 • جابه‌جایی
 • تشعشع
 • مربع معکوس
 • حدود اشتعال
 • دمای خود به خود سوزی
 • گازهای نسوخته
 • کمبود اکسیژن
 • آتش
 • مثلث حریق
 • حرارت
 • گرما
 • اکسیژن
 • ماده سوختنی
 • انتقال حرارت
 • هدایت

نمونه گواهینامه ها

نمونه گواهینامه داخلی بازتاب علم

نمونه گواهینامه داخلی

صادر کننده گواهینامه سازمان آتش نشانی

نمونه گواهینامه سازمان آتش نشانی

هنگام حریق چه رفتاری از خود نشان دهیم؟

هنگام مواجهه با حریق، رعایت رفتارهای درست و استاندارد می‌تواند به شما کمک کند تا خطرات را کاهش دهید و خود را و دیگران را در امان نگه دارید. در زیر، به برخی از رفتارهای درست و استاندارد در مواجهه با حریق اشاره می‌کنم:

 1. آگاهی و آمادگی: با داشتن آگاهی کامل درباره محل های خروج اضطراری، مسیرهای ایمن، مکان های جمع آوری پس از خروج، و مواد خطرناک موجود در محیط، همواره آماده مواجهه با حریق باشید.
 2. استفاده از تجهیزات ایمنی: از تجهیزات ایمنی مانند خاموش کننده دستی، کاپوت ایمنی، کفش و لباس مخصوص حریق، ماسک گاز و سایر وسایل مورد نیاز استفاده کنید. همچنین، آموزش کامل درباره استفاده صحیح از این تجهیزات را ببینید.
 3. اطفای حریق: در صورتی که با حریق کوچک روبه‌رو شدید، با استفاده از خاموش کننده دستی یا روش های مناسب، تلاش کنید آتش را خاموش کنید. اگر قادر به اطفای حریق نیستید یا حریق بزرگتر است، فوراً محل را ترک کنید.
 4. عدم استفاده از آسانسور: در صورت وقوع حریق، از استفاده از آسانسور خودداری کنید و به جای آن از پله‌های اضطراری استفاده کنید.
 5. حفظ سردی و آرامش: در مواجهه با حریق، سعی کنید سرد و آرام باشید. از پانیک و دست‌وپاچه خودداری کنید، زیرا این می‌تواند به خطرات بیشتری منجر شود.
 6. اعلام حریق: هر چه سریعتر حریق را به مسئولان حوزه آتش نشانی یا افراد مسئول اعلام کنید، تا اقدامات لازم برای مهار حریق صورت گیرد.
 7. رهایی از محل حادثه: در صورت مواجهه با حریق بزرگ، تلاش کنید به سرعت محل را ترک کنید و به جایی ایمن و دور از خطر مراجعه کنید. هرگز به محل حادثه بازنگری نکنید مگر اینکه به صورت رسمی به شما اجازه داده شود.
 8. کمک به دیگران: در صورت امکان و در صورتی که خود در امان هستید، به دیگران کمک کنید تا از محل حادثه خارج شوند و به امان برسند.

مهمترین نکته در مواجهه با حریق، حفظ سلامتی و ایمنی خود و دیگران است. همیشه در نظر داشته باشید که آموزش مناسب درباره رفتار در مواجهه با حریق و استفاده صحیح از تجهیزات ایمنی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در حفظ جان و مالکیت‌ها کمک شایانی کند.

سخن پایانی

 دوره رفتارشناسی حریق ۱ به شما اطلاعات مهم و ضروری در زمینه آشنایی با رفتار در مواجهه با حریق را ارائه می‌دهد. این دوره شامل آموزش‌هایی درباره دوره‌های آتش نشانی، تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات ایمنی است که شما را به صورت کامل برای مواجهه با حریق آماده می‌سازد.

هدف از این دوره آشنایی با رفتارشناسی حریق و رعایت اصول و تکنیک‌های ایمنی در مواجهه با حریق است. با استفاده از این دوره، شما قادر خواهید بود به طور حرفه‌ای با مواد خطرناک، تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات ایمنی کار کنید و در صورت وقوع حریق، رفتار مناسب و کارآمد را به اجرا درآورید.

در پایان به شما توصیه می‌شود همواره به آموزش‌های مرتبط با رفتارشناسی حریق ۱ و دوره‌های آتش نشانی و تجهیزات ایمنی شرکت کنید تا به طور مداوم به روز رسانی شوید و در تمامی مواقع مواجهه با حریق، بهترین تصمیمات را بگیرید. ایمنی و سلامتی شما و اطرافیانتان از اهمیت بالایی برخوردار است و این دوره به شما این امکان را می‌دهد تا به عنوان یک حریف هوشمند در برابر حریق عمل کنید.

کلاس رفتارشناسی حریق

سوالات متداول

دوره رفتارشناسی حریق برای افرادی که در محیط‌هایی با خطر حریق فعالیت می‌کنند، بسیار مهم است. این دوره آموزشی به شما کمک می‌کند تا رفتار مناسب و ایمن در مواجهه با حریق را فرا بگیرید، از تجهیزات آتش نشانی استفاده صحیح کنید و بتوانید در شرایط اضطراری به درستی و سریعترین شکل ممکن واکنش نشان دهید.

هر کسی که در محیط‌هایی که خطر حریق وجود دارد، فعالیت می‌کند باید در این دوره شرکت کند. این شامل کارکنان صنایع، ساختمان‌ها، مراکز خرید، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و سایر محیط‌هایی است که خطر حریق وجود دارد.

در دوره رفتارشناسی حریق، مهارت‌های مربوط به رفتار در شرایط اضطراری و مواجهه با حریق آموزش داده می‌شود. این شامل استفاده صحیح از تجهیزات آتش نشانی، اطلاع از مسیرهای ایمن خروج، تشخیص خطرات و رفتار درست در صورت بروز حریق است.

متناسب با شغل و فعالیتی که انجام می‌دهید بهتر است در این دوره های آتش نشانی شرکت کنید تا شرایط استاندارد و اصولی را برای خود و اطرافیان فراهم کنید. به همین منظور می‌توانید از خدمات مجموعه بازتاب علم در جهت پیشبرد اهداف خود بهره مند شوید.

‫۵/۵ ‏‫(۷ نظر)‬

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دوره رفتارشناسی حریق ۱”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دوره رفتارشناسی حریق ۱”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *