آموزش انبارداری با اکسل و دیگر روش های مختلفی که کارآمد هستند یکی از خدمت ما در موسسه بازتاب علم سارینا است. در این دوره با توجه به تجربه اساتید مجرب سعی بر این داریم تا متقاضیان را با مباحثی مانند چیدمان انبار، انبارداری حرفه ای و غیره آشنا کنیم تا علاقه مندان بتوانند در راستای ارتقای شغلی خود، بهترین مسیر را پیش بروند. در متن حاضر علاوه بر بررسی سرفصل های دوره انبارداری، به بررسی وظایف هر متقاضی در این رده شغلی نیز اشاره خواهیم کرد.

نقش های انبارداری

آموزش حرفه ای انبارداری می تواند برای کسانی که به دنبال یک فرصت شغلی مناسب هستند، مفید باشد. در این موقعیت کاری حدود ۷ نقش شغلی متفاوت وجود دارد که افراد علاقه مند می توانند با یادگیری اصول مهم هر کدام، وارد نقش های انبارداری شده و آینده کاری خود را تضمین کنند. این نقش های مختلف عبارتند از:

۱.دریافت کننده محصولات (Receiver)

این فرد، محموله های دریافتی را تحویل گرفته و با توجه به آموزش انبارداری با اکسل اطلاعات لازم را ذخیره سازی می کند. این موقعیت با مقدار زیادی مسئولیت همراه است، زیرا شما باید محموله ها با دقت را ثبت و تأیید کنید. از شما انتظار می رود که رسیدهای مربوطه را امضا کرده و تأیید کنید که همه چیز در شرایط خوبی دریافت شده است.

۲.کارگران عمومی

تقریبا هر صنعتی حداقل چند کارگر عمومی را استخدام می کند. در یک انبار، انواع نقش‌ ها و مسئولیت ‌های عمومی کاری متنوع است. ممکن است از شما خواسته شود در امور سرایداری و نگهداری مانند نظافت کمک کنید. در سناریوهای دیگر، ممکن است از شما خواسته شود که در تنظیم مجدد و جابجایی جعبه‌ ها و یا فعالیت هایی از این دست، همراهی داشته باشید.

۳.کارشناس انبار

Warehouse Associate معمولا یک فرد فعال در همه بخش هاست که باید آموزش انبارداری را به صورت کامل و پیشرفته دریافت کرده باشد. در این موقعیت شغلی شما ممکن است مسئول انتخاب و بسته بندی سفارش‌های باشید. ممکن است به بارگیری محموله های خروجی کمک کرده یا ممکن است موجودی های لازم برای شرکت را تهیه کنید. حتی ممکن است با کار در کنار اسکله برای تخلیه محموله های دریافتی به دریافت کننده محصولات، کمک کنید.

۴.اپراتورهای لیفتراک

محموله ها باید در اطراف انبار جا به جا شوند و شخصی که این کار را انجام می دهد اپراتور لیفتراک است. آنها محموله های ورودی را به مکان های مناسب برای ذخیره سازی منتقل می کنند و محموله های خروجی را به اسکله بارگیری می برند. گرچه داشتن دانش کافی در مورد انبارداری برای این دست از افراد مهم است اما استفاده از دوره های آموزشی رانندگی حرفه ای نیز به آنها توصیه می شود.

۵.مدیر انبار

اگر مدتی است که در انبارداری کار می‌ کنید و تجربه کسب کرده ‌اید، ممکن است بخواهید برای ارتقای شغلی خود به عنوان مدیر انبار درخواست دهید. به یاد داشته باشید که تقریبا در هر جنبه ای از عملیات انبار، از حمل و نقل و دریافت، مدیریت موجودی تا کار با اکثر وسایل نقلیه موتوری در داخل و اطراف انبار، به تجربه نیاز دارید. پس استفاده از پک کامل آموزش انبارداری آموزشگاه بازتاب علم، می توان یک مزیت رقابتی مناسب برای شما باشد.

۶.حمل کننده مواد (Handler)

گردانندگان مواد در چیدمان حرفه ای انبار، بسته بندی و بررسی موجودی نقش مهمی دارند. یک Handler مواد باید تجربه کار با لیفتراک را هم داشته باشد، در عین اینکه می تواند با سیستم های انبارداری کار کند. اغلب از آنها خواسته می شود تا ماشین ها و وسایل نقلیه موتوری دیگر، از جمله پالت تراک و بالابر صنعتی را مورد استفاده قرار دهند.

۷.کارشناس ارسال و دریافت

کارشناس ارسال و دریافت یکی دیگر از پرسنل با تجربه است که به انتخاب و بسته بندی سفارش‌ها و همچنین دریافت محموله کمک می کند. آنها همچنین مسئول نظارت بر برخی از امور مدیریتی هستند، مانند ترتیب دادن سفارش‌ها، بررسی موجودی، کنترل کیفیت، پیگیری و مستند سازی سفارش‌ها. از همین رو مهم است که دوره های آموزش انبارداری را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.

 

مجموعه آموزش انبارداری شامل چه مواردی است؟

این پک به صورت دوره های عمومی آموزش انبارداری و دوره های پیشرفته انبارداری تقسیم شده و افراد می توانند با تهیه آن مباحث مختلفی را آموزش ببینند. سرفصل های دوره عمومی انبارداری (که مجموعا ۴ روز طول می کشد) به این شرح هستند:

 • دوره واکنش در شرایط اضطراری (۸ ساعته)
 • دوره بازرسی و گزارش دهی انبار (۴ ساعته)
 • دوره ۵S (4 ساعته)
 • دوره ارگونومی (۴ ساعته)
 • دوره بهداشت فردی و عمومی (۴ ساعته)
 • دوره مقدماتی امداد و نجات (۸ ساعته)

همچنین سرفصل های دوره تخصصی انبارداری (انبارداری حرفه ای) که به مدت زمان ۳ روز برگزار خواهد شد، به این شرح است:

 • دوره ایمنی انبار و چیدمان و مواد شیمیایی (۸ ساعته)
 • دوره سیستم‌ های انبارداری (۸ ساعته)
 • دوره ایمنی حمل بار (دستی و ماشین‌آلات) (۴ ساعته)
 • دوره خطرات و عوامل زیان‌ آور محیط کار (صدا / روشنایی / شرایط جوی / برق) (۴ ساعته)

 

 

مزیت استفاده از پک کامل آموزش انبارداری

آموزش اصول مهم انبارداری در موسسه بازتاب علم هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی برگزار می شود تا علاقه مندان بتوانند در هر شرایطی، استفاده مفیدی از این مجموعه آموزش ها داشته باشند. همچنین آموزش عملی در کنار اعطای مدرک و گواهینامه دوره انبارداری یکی دیگر از مزیت های استفاده از این پک است.

اگر یک بار دیگر نگاهی به نقش های مهم افراد در لیست بالا داشته باشید، متوجه می شوید که گذراندن مواردی مانند دوره سیستم های انبارداری برای کارشناسان و یا دوره انبار و چیدمان برای Handlerها اهمیت فراوانی دارد. این میان اگر قصد دارید تا برای ارتقای موقعیت شغلی خود درخواست دهید استفاده از سرفصل های انبارداری پیشرفته برای شما بسیار کارآمد است.

با این تفاسیر، متقاضیان ثبت نام پک آموزش انبارداری می توانند با یک تیر دو نشان زده و با دریافت آموزش عملی و تئوری در این زمینه، برای دریافت معتبرترین مدرک از سازمان فنی و حرفه ای کشور آماده شوند. توجه داشته باشید که این آموزش ها بدون استفاده عملی تأثیر در کار شما نخواهند داشت پس با تمرکز بر تجربیات اساتید مجرب این مجموعه، تغییرت لازم را در خود نهادینه کنید تا وظایف محول شده به شما، به خوبی انجام شوند.

متقاضیان انبارداری چه وظایفی دارند؟

متقاضیان آموزش انبارداری باید بدانند که در برابر شغل و حرفه خود وظایفی دارند. توجه داشته باشید که بهترین آموزشگاه برای یادگیری انبارداری، باید این وظایف را به صورت کامل برای شما تبیین کند. برای آشنایی اولیه شما با این موارد، در ادامه ۴ مورد از مهمترین این وظایف را با هم مرور می کنیم.

 • آشنایی با نحوه نگهداری محصولات

نحوه نگهداری محصولات در انبار یکی از مهمترین مهارت هایی است که افراد باید به آن آشنا باشند. این مهارت ربطی به نقش شغلی افراد ندارد و همه کسانی که در این حیطه مشغول هستند باید اصول مهم برای نگهداری از محصولات در انبار خود را بشناسند. برای مثال حفظ و جا به جایی محصولات شیمیایی از دیگر موارد خطر بیشتری دارد پس باید نکات ایمنی بیشتری را رعایت کرد.

هر جایگاه شغلی اصطلاحات خاص خود را دارد که میان پرسنل آن مشترک است. آموزش انبارداری زمانی برای شما جنبه عملی و کارآمد پیدا می کند که این اصطلاحات را برایتان معرفی کرده و نحوه کاربرد آنها را نیز معرفی کند. برای مثال درایاژ (از جمله درایاژ کانتینر)، حمل و نقل بین وجهی، چیدن و بسته بندی (انتخاب و بسته بندی) و غیره از جمله اصطلاحات رایج در انبارداری هستند.

آشنایی با مهارت های ضروری انبارداری

هر کدام از افراد مشغول در حیطه انبارداری، باید مهارت های لازم را برای پیشرفت در کار خود آموزش ببیند تا فعالیت آنها منظم و با برنامه پیش برود. برای نمونه توانایی برقراری ارتباط مؤثر، جداسازی وسایل عادی از وسایل خطرناک، وقت شناسی، سرعت عمل بالا و غیره، از جمله مهارت های مهم برای انبارداری هستند.

 

·حفظ ایمنی انبار

این مورد از جمله وظایفی است که بر دوش همه پرسنل انبار قرار می گیرد و در تمامی سرفصل های ذکر شده در آموزش حرفه ای انبارداری بارها به آن اشاره شده است. حفظ ایمنی انبار، یعنی حفظ اموال شرکت از هر نوع گزند و همچنین حفظ سلامتی پرسنلی که در آن مشغول به کار هستند.

نتیجه سخن

بهترین آموزشگاه در زمینه یادگیری و آموزش انبارداری را با توجه به سرفصل هایی که تدریس می کنند، انتخاب کنید. همچنین مهم است که در پایان دوره بتوانید با اخذ گواهینامه انبارداری، برای ارتقا وضعیت شغلی خود تلاش کنید. کارشناسان بازتاب علم سارینا این مهم را به شما تضمین می کنند که تمامی آموزش ها با دانش به روز طراحی شده و مدرک ارائه شده به متقاضیان تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای کشور است.

مجتمع آموزشی بازتاب علمAuthor posts

مجتمع آموزشی بازتاب علم

آموزش عمومی و تخصصی بصورت حضوری و آنلاین

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *