دوره آموزش ایمنی کارفرمایان

( 2 customer reviews ) (2 بررسی مشتری)

 

مجتمع بازتاب علم

 

 

 

 

مدت دوره 20 ساعت (3 روز)

 

ساعت برگزاری 14:00 الی 20:00

 

حداکثر ظرفیت 25 نفر

 

مخاطبین کارفرمایان پیمانکار

 

صادرکننده گواهینامه مرکز تحقیقات وزارت کار

 

مدارک مورد نیاز کارت ملی

بررسی اجمالی دوره آموزش ایمنی کارفرمایان

دوره عمومی ایمنی و بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاران ( دوره آموزش ایمنی کارفرمایان ) ۲۰ ساعته است. این دوره از طرف موسسه آموزشی بازتاب علم برگزار می گردد. دوره آموزش ایمنی کارفرمایی زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت کار و از مدرسین مورد تایید استفاده می گردد.

کلیه شرکت هایی که قصد اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران از اداره کار مرکز استان محل ثبت خود را دارند، موظف اند حداقل یکی از اعضای هیئت مدیره و یا مدیر عاملشان، در دوره ۲۰ ساعته ایمنی عمومی و بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاران شرکت نمایند. لازم به ذکر می باشد، شرکت در این دوره برای افرادی که قصد اخذ گواهی نامه موقت ایمنی پیمانکاران را دارند نیز، الزامی می باشد.

دوره فوق، طی ۳ روز متوالی با حضور اساتید مختلف و زیر نظر اداره کار استان تهران در موسسه آموزشی بازتاب علم برگزار می شود. پس از اتمام دوره، آزمون آن از سوی اداره کار استان تهران برگزار شده و نتایج آن در سایت مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار اعلام می گردد.

مقاله آموزش رایگان اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

ورود به صفحه

برنامه آموزشی دوره ایمنی و بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاران

بر اساس اعلام مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار،  برنامه آموزشی دوره آموزش ایمنی کارفرمایی ، در ۲۰ ساعت و در طول ۳ روز طراحی شده است. در جدول زیر می توانید برنامه آموزش این دوره را مشاهده نمایید.

چارت آموزش ایمنی کارفرمایان

منابع آموزشی دوره آموزش ایمنی کارفرمایان

دوره ایمنی و بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاران، از اهمیت ویژه ای جهت اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران برخوردار می باشد. این دوره به منظور آشنایی کامل کارفرمایان با موضوعات HSE طراحی شده است. و به کارفرما این امکان را می دهد با شرکت در این دوره،  با کلیه موضوعات مرتبط با ایمنی آشنا شود. با توجه به این موضوع، مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار،   در سال ۱۳۹۴ اقدام به انتشار کتاب ایمنی و بهداشت کار ویژه کارفرمایان پیمانکار، شامل ۱۱۹ صفحه نموده است که کلیه مباحث مطرح شده در این کتاب، نکات آموزشی دوره را پوشش می دهد. همچنین شرکت کنندگان می توانند با مطالعه این کتاب، آمادگی لازم را جهت شرکت در دوره اخذ نمیاند. شما می توانید کتاب مذکور را از لینک زیر دانلود نمایید.

این دوره برای چه اشخاصی مفید است؟

دوره آموزش ایمنی کارفرمایان از سوی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، برای مدیران عامل، اعضای هیئت مدیره و مدیرانی که با کارگران و کارمندان در ارتباط هستند، طراحی شده است.

از نظر قانونی، کلیه شرکت ها و افرادی حقیقی که تصمیم به اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را دارند،  مدیران عامل و یا یکی از اعضای هیئت مدیره آن باید این دوره را بگذرانند.

با توجه به اهمیت روز افزون موضوع ایمنی، و اهمیت جایگاه آن در جامعه، موسسه آموزشی بازتاب علم  به کلیه شرکت ها پیشنهاد می کند، کلیه مدیران سطح یک خود را در این دوره ثبت نام نمایند. موضوعات مطرح شده در این دوره، می تواند کمک شایانی به مدیران شرکت ها به ویژه مدیران اجرایی و مدیران پروژه نماید.

با ثبت نام در دوره بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاران، چه امکاناتی دریافت خواهید کرد؟

دریافت فیلم آموزشی در زمینه قوانین و مقررات کار و پیامد های آن برای کارفرمایان

شرکت در جلسات کلاس

دریافت فیلم آموزشی کلیه مراحل اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

پس از شرکت در دوره آموزش ایمنی کارفرمایان چه مطالبی یاد گرفته می شود؟

شرکت کنندگان در دوره بهداشت کار ویژه ی کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاران به طور کلی با تمام نکات و موضوعاتی که یک کارفرما در زمینه HSE از آن باید مطلع باشد، آشنا می شوند. بخشی از این موضوعات به شرح زیر می باشد:

قانون و مقررات کار

برای شروع هر نوع کسب و کاری، شناخت و آگاهی از مقررات و قوانین موجود که میبایست رعایت گردد و در صورت تخطی میتواند تبعات حقوقی در بر داشته باشد، اولین گام و موثر ترین اقدام در برنامه ریزی و اجرای دقیق آن خواهد بود. در راستای صیانت از نیروی انسانی، مزارت کار، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست بعنوان متولیان حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) هرکدام قوانین وایین نامه های لازم الاجرایی را وضع نموده اند که مرتبا برای سنجش استقرار آن بازرسی انجام داده و در صورت عدول از آن علاوه بر جریمه نقدی، مجازات های کیفری نیز بدنبال خواهند داشت.

علل بروز حوادث و نحوه کنترل آن با هزینه بهینه

کارفرمایان بدلیل مشکلات حقوقی ناشی از عدم رعایت قوانین و مقررات گاها درگیر دادگاه و پرداخت غرامت هستند که اغلب علاوه بر فرسایش روحی و روانی، موجب خدشه دار شدن اعتبار سازمان شده و با توجه به الزاماتی که امروزه برای HSE  وجود دارد هواره زمان و هزینه بسیاری صرف جبران خسارات ناشی از حوادث و بیماری های شغلی و یا رسیدگی به شکایات پرسنل مینمایند. شاخص های بین المللی در این حوزه تعریف شده است که میتواند معیاری برای سنجش درستی در پیاده سازی این مقررات باشند و کمک شایانی در کاهش میزان بروز حوادث و یا شدت آن بحساب میایند

کنترل عوامل زیان آور فیزیکی و شیمیایی و ارگونومیکی محیط کار

در این بخش، شرکت کنندگان با موضوع عوامل زیان آور شیمیایی و فیزیکی محیط کار، راه های شناسایی و کنترل آن آشنا می شوند. عوامل زیان آور محیط کار نقش به سزایی در وقوع حوادث و بیماری های ناشی از کار دارند. متاسفانه اکثر کارفرمایان با این معقوله آشنایی کافی را نداشته واین موضوع در طی زمان منجر به آسیب های جسمی و روحی به کارمندان می شود. در این بخش سعی شده است این موضوع به صورت کامل شرح داده شود.

ایمنی محیط کار

مهمترین فاکتور در سرعت بخشیدن به اقدامات اجرایی و تحویل بموقع خدمات/پروژه/ محصول ایجاد اطمینان و امنیت خاطر از محیط برای نفرات شاغل میباشد. کارفرمایان با فراهم کردن ایمنی در محیط کار میتوانند بیشترین راندمان کاری را از پرسنل مشاهده نموده و این  خود به تنهایی نقش بسزایی در افزایش بهره وری خواهد داشت. ضمن اینکه کاهش هزینه های دوباره کاری و یا خطای نیروی انسانی نیز بطور غیر مستقیم باعث بالا رفتن سرعت و کاهش هزینه و زمبن خواهد شد.

سیستم مدیریتی HSE

وجود سیستم های مدیریتی مدون برای هماهنگی بین سازمانی، حفظ سرمایه و جلوگیری از دوباره کاری، با تعیین وظایف و مسئولیت ها که همگی در قالب این سیستم ها گنجاده میشود، بستر مناسبی برای آموزش، و ارتقای سطح دانش پرسنل ایجاد مینماید. با افزایش مشارکت و همکاری همه کارکنان نسبت به مقوله ایمنی و بهداشت و محیط زیست علاوه بر پوشش الزامات قانونی، نتایج بسیار مفید حاصب از پیاده سازی و استقرار این سیستم ها نظیر نظم و افزایش بهره وری برای سازمان ها به ارمغان خواهد آمد.

ارزیابی ریسک

برای رفع و اصلاح مخاطراتی که در محیط کار وجود دارد، شناسایی و اولویت بندی آنها کارآمد بوده و بعنوان ابزار کنترلی میتواند مورد استفاده قرار گیرد. شناخت تهدید ها و فرصت ها که از بیرون سازمان، فعالیت هارا تحت تاثیر قرار میدهد و همچنین نقاط ضعف و قوت درون سازمان، در تصمیم گیری و اقدام بموقع کمک کننده خواهند بود. این ارزیابی ریسک در تمامی بخش های سازمان قابل اجرا میباشد که برای حفظ سرمایه های شرکت نیز حائز اهمیت است.

مقاله آموزش رایگان اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

ورود به صفحه

سیستم مدیریت HSE-MS

ایمنی محیط کار

قوانین و مقررات کار

برخی از نکاتی که در دوره آموزش ایمنی کارفرمایان یاد می‌گیرید.

دوره ۲۰ ساعته بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاران مملو از نکاتیست که یک کارفرما باید در زمینه ایمنی به آن آگاه باشد. برخی از نکات کلیدی که شما در این دوره فرا میگیرید به شرح زیر می باشد:

   اقدامات پس از وقوع حادثه برای کاهش تبعات انسانی و عواقب قضایی

   وظایف کارفرما در شرایط بروز حوادث فوتی

   اقدامات حقوقی برای پیشگیری از شکایات کارگری

   شناخت علل بروز حوادث و راههای کنترل آن

   علل ایجاد بیماری های شغلی و راهکار پیشگیری از آن

   وظایف کارفرما در برابر مقررات ایمنی، بهداشت و محیط زیست

   حداقل های ایجاد کارگاه ایمنی و متعلقات آن نظیر کمپ ها و رستوران و …

   گواهینامه ها و استاندارد های مورد نیاز برای انجام کار ایمنی و استاندارد

   آشنایی با سیستم های مدیریتی کنترل ایمنی و بهداشت و محیط زیست

   آشنایی با حداقل مقررات مربوط به فعالیت های کارگاه ها نظیر ایمنی برق، ایمنی کار در ارتفاع، ایمنی داربست بندی، ایمنی ابزار، ایمنی حریق، بهسازی محیط کار، دفع مواد زائد نظیر پسماند و پساب و …

   وسایل حفاظت فردی مورد نیاز برای انجام مشاغل کارگاهی

در این دوره به چه پرسش هایی پاسخ داده می شود؟

شاید شما به عنوان کارفرما هر روز با موضوعات مختلفی در زمینه ایمنی روبرو می شوید. این موضوعات باعث می شود که سوالات مختلفی در ذهن شما ایجاد شود. همچنین با تصمیم گیری اشتباه ممکن است باعث ایجاد خسارات مالی و جانی در کار خود شوید. این دوره مخصوص مدیرانی طراحی شده است که روزانه با این مشکلات روبرو هستند و می خواهند محیط کاری کارمندان و کارگران خود را ایمن سازند. در این دوره به سوالات زیادی پاسخ داده می شود. بخشی از این سوالات به شرح زیر می باشد:

ایمنی کارفرمایی

۱.  چگونه با بیشترین راندمان کاری، بدون وقفه میتوانیم استاندارد های کاری را ایجاد نماییم؟

۲.  پیاده سازی HSE چه کمکی در کاهش هزینه های سازمانی مینماید؟

۳. چگونه با استفاده از مقررات HSE افزایش راندمان خواهیم داشت؟

۴.  وظیفه کارفرما در برابر بازرسی های سازمان های دولتی چیست؟

۵.  در صورت عدم رعایت باید ها و نباید های قانونی، تبعات قانونی چه جیزهایی خواهد بود؟

۶.  شاخص های HSE کدامند و چه نقشی در افزایش اعتبار سازمان دارند؟

۷.  چگونه می توانیم محیط کار خود را ایمن کنیم؟

۸.  چگونه می توانیم از بروز حوادث جلوگیری کنیم؟

۹.  در صورت وقوع حادثه چه کاری باید انجام دهیم؟

۱۰.  چگونه از بروز بیماری های شغلی جلوگیری نماییم؟

۱۱.  طب کار چیست؟ و چه کمکی به ما می کند؟

۱۲.  بر اساس قوانین کار، کارفرما چه مسئولیتی در قبال کارگران دارد؟

۱۳.  بیمه مسئولیت مدنی چیست؟

۱۴.  نقش HSE در مناقصات چیست و چگونه میتواند در کسب امتیاز بهتر کمک نماید؟

۱۵.  چگونه وسایل استخفاظی مورد تایید و کارامد تهیه نماییم؟

گواهینامه ی دوره را چه کسی صادر می کند؟

دوره آموزش ایمنی کارفرمایی (۲۰ ساعته)، زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار و در موسسه آموزشی بازتاب علم برگزار می شود. با توجه به این موضوع، پس از اتمام دوره و برگزاری آزمون و تایید آن از سوی رابط آموزشی استان تهران، مستندات به مرکز تحقیقات ارسال می شود. سرتیفیکین دوره در نهایت از سوی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار صادر می گردد. لازم به ذکر است، برای اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، مدیرعامل یا یکی از اعضای هیئت مدیره باید در این دوره شرکت نمایند. همچنین صدور گواهینامه های متفرقه هیچگونه ارزش قانونی ندارد.

certificate

از کجا می‌توانیم سرتیفیکیت دوره آموزش ایمنی کارفرمایان را تهیه کنیم؟

با توجه به اینکه سرتیفیکیت دوره، از سوی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار صادر می شود، صدور آن حدود ۱ ماه کاری زمان می برد. پس از یک ماه با مراجعه به صفحه استعلام گواهینامه های صادر شده  و وارد کردن شماره ملی خود، می توانید سرتیفیکیت خود را به صورت الکترونیکی دریافت نمایید. لازم به ذکر است که سرتیفیکیت صادر شده به صورت الکترونیکی بوده و مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار مدرک فیزیکی ارائه نمیکند. همچنین این مدرک الکترونیکی از نظر اداره کار استان تهران، مورد قبول می باشد.

 

نکته:

با توجه به این موضوع که صدور سرتیفیکیت های آموزشی، در حدود یک ماه زمان می برد، اداره کار استان تهران به منظور تسهیل فرایند اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، صورت جلسه ای که به امضا رابط استان رسیده است را به صورت موقت قبول می کند.

با توجه به موضوع فوق، موسسه بازتاب علم پس از تصحیح امتحان و تایید دوره از سوی رابط آموزشی استان، فرم حضور و غیاب شرکت کنندگان را که به امضا رابط اموزشی استان رسیده است، در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد. با توجه به این موضوع، کلیه شرکت کنندگان می توانند با استفاده از حضور و غیاب امضا شده، فرایند اداری اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی خود را پیش ببرند.

مقاله آموزش رایگان اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

ورود به صفحه

فایل های مرتبط با آموزش ایمنی کارفرمایی

دستورالعمل اجرایی آیین نامه آموزش ایمنی

آیین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان

آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری …………………….

شیوه نامه جامع آموزشی ایمنی پیمانکاران

دستورالعمل اجرایی آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری

نمودار گردش کار صدور گواهی تایید صلاحیت ایمنی

سوالات متداول در خصوص دوره آموزش ایمنی کارفرمایان

دوره ایمنی عمومی و بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاران به مدت ۲۰ ساعت و طی ۳ روز در موسسه آموزشی بازتاب علم برگزار می شود.

بله. در صورتی که شرکت تقاضای برگزاری این دوره را به صورت اختصاصی برای کادر پرسنل خود داشته باشد، موسسه آموزشی بازتاب علم می تواند دوره مذکور را به صورت اختصاصی و در محل آن شرکت برگزار نماید.

بله. در روز سوم دوره و پس از اتمام مطالب، به منظور غربال گری شرکت کنندگان آزمون از سوی اداره کار استان تهران برگزار می شود. کسانی که حد نصاب دوره  (نمره ۱۰ با بالا) را اخذ نمایند، واجد شرایط برای دریافت سرتیفیکیت دوره می باشند.

سرفصل های دوره عمومی ایمنی و بهداشت کار ویژه کارفرمایان پیمانکار

 

دوره ایمنی ویژه کارفرمایان، از سوی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، مخصوص کارفرمایان (مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و صاحبان کسب و کارها) طراحی شده است. در این دوره مخاطب با مسائل مختلف در زمینه ایمنی و وظایف قانونی خود آشنا می شود. سر فصل های اصلی دوره به شرح زیر می باشد:

 

  

فرهنگ ایمنی

  

تعاریف و اصطلاحات

  

آمار حوادث و بیماری های ناشی از کار

  

هرم حوادث

  

هزینه حوادث ناشی از کار

  

عوامل زیان آور محیط کار

  

عوامل فیزیکی زیان آور در محیط کار

  

عوامل شیمیایی زیان آور در محیط کار

  

حدود مجاز تماس با عوامل زیان آور محیط کار

  

ارائه اطلاعات مواد شیمیایی (MSDS)

  

عوامل زیان آور بیولوژیک

  

عوامل مرتبط با ارگونومی و مهندسی انسانی

  

عوامل روانی محیط کار

  

مهمترین علل حوادث ناشی از کار

  

مهمترین اعمال نا ایمن

  

مهمترین شرایط نا امین

  

انواع خطرات محیط کار

  

خطرات مکانیکی محیط کار

  

سقوط از ارتفاع

  

نصب داربست  و سکوی مناسب

  

موارد ایمنی در عملیات گودبرداری، تخریب و فضا های محدود

  

خطرات ناشی از انرژی الکتریکی

  

خطرات ناشی از حریق

  

بهبود شرایط ایمن و بهداشت کار در کارگاه

  

نصب تابلو های هشدار

  

کنترل های پزشکی

  

استفاده از وسایل حفاظت فردی و چکونگی بکارگیری آن

  

مدیریت بحران و واکنش در شرایط اضطراری

  

کمک های اولیه

  

الزامات کارگران در هنگام کار

  

مسئولیت کارگر و کارفرما در ایمن سازی محیط کار و پیشگیری از حوادث

  

مسئولیت کارفرما در قبال پیمانکار

  

مسئولیت های پیمانکار

  

تشکیلات کنترل و نظارت

  

آشنایی با سیستم های مدیریت

  

سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE-MS)

  

الزامات سیستم مدیریت HSE-MS

  

مدل HSE-MS پیمانکاران

  

گام‌های مدل سیستم مدیریت HSE

  

استقرار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت کار (سری OHSAS 18001)

  

ممیزی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (سری OHSAS 18001 : 2007)

  

آشنایی با شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک

  

مدیریت ریسک

  

روشهای شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک

  

آشنایی با قوانین و مقررات مرتبط با ایمنی

  

آئین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان

  

آئین نامه کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار

  

آئین نامه حفاظت و بهداشت عمومی در کارگاه ها

  

تشریح آئین نامه ایمنی پیمانکاران
‫۵/۵ ‏‫(۳ نظر)‬

2 دیدگاه برای دوره آموزش ایمنی کارفرمایان

 1. Avatar for مجتمع آموزشی بازتاب علم

  مریم کریمی

  سرعت کار بالا بود و آموزش به نحوه احسن انجام می شد. اگر تایم کلاس بیشتر بشه و ساعت های تشکیل کلاس دو ساعت باشه خیلی عالی میشه

 2. Avatar for مجتمع آموزشی بازتاب علم

  افشین روح الفداه

  بینهایت ممنون و سپاسگزارم از اساتید محترم و کلیه عزیزانی که برای برگزاری کلاسها زحمت کشیدند

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه برای دوره آموزش ایمنی کارفرمایان

 1. Avatar for مجتمع آموزشی بازتاب علم

  مریم کریمی

  سرعت کار بالا بود و آموزش به نحوه احسن انجام می شد. اگر تایم کلاس بیشتر بشه و ساعت های تشکیل کلاس دو ساعت باشه خیلی عالی میشه

 2. Avatar for مجتمع آموزشی بازتاب علم

  افشین روح الفداه

  بینهایت ممنون و سپاسگزارم از اساتید محترم و کلیه عزیزانی که برای برگزاری کلاسها زحمت کشیدند

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *