تایید صلاحیت ایمنی

(دیدگاه 1 کاربر)

 

مجتمع بازتاب علم

 

 

 >

مدت دوره ها 8 الی 40 ساعت

 >

مخاطبین کلیه افراد

 >

عنوان دوره ها دوره آموزشی ایمنی کارگران
دوره آموزش ایمنی کارفرمایان
دوره آموزش ارزیابی ریسک
دوره عمومی آموزش مسئولین ایمنی

بررسی اجمالی گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

بر اساس مصوبه هیئت وزیران، کلیه شرکت هایی که در مناقصات شرکت می کنند باید گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را اخذ نمایند. بر اساس آیین نامه مصوب، اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران مرحله های مختلفی دارد که شرکت های متقاضی پس از تکمیل هر یک از مراحل وارد مرحله بعد می شوند. یکی از مهمترین مراحل اخذ این گواهی نامه، برگزاری آموز شهای مورد نیاز برای پرسنل می باشد.

با توجه به مجوز مجتمع آموزشی بازتاب علم سارینا از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، این مجتمع کلیه آموزش های مورد نیاز برای اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را برگزار می نماید.

با توجه به این موضوع، در ابتدا به تشریح مراحل مختلف اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران می پردازیم و در ادامه، نحوه برگزاری آموزش های مورد تایید مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار پرداخته می شود.

 

مراحل اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را می توان به ۴ مرحله اصلی تقسیم کرد. این مراحل عبارتند از:

 • برگزاری آموزش و احراز هویت برای کلیه پرسنل (آموزش کارگری و کارفرمایی)
 • تکمیل مدارک شرکت در سایت وزارت کار
 • بررسی پرونده از سوی اداره کار و ارسال آن برای بازرسی و انجام بازرسی
 • بررسی پرونده از سوی کمیته تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و صدور گواهی نامه

در ادامه به صورت خلاصه مراحل فوق را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

برگزاری آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

همانطور که در مراحل اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران مشاهده می کنید، اولین و مهمترین مرحله اخذ گواهی نامه، برگزاری آموزش های ایمنی برای لیست بیمه شرکت می باشد.

مرحله آموزش معمولا زمان زیادی را از شرکت ها میگیرد و در صورتی که شرکت آشنایی کافی با این مرحله نداشته باشد، مشکلات زیادی را برای ایشان ایجاد می نماید. با توجه به این موضوع، آشنایی با مراحل برگزاری آموزش تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، جهت تسریع در فرایند اخذ این گواهی نامه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

بر اساس آیین نامه های موجود، شرکت های اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی، موظف هستند برای لیست بیمه خود (لیست بیمه دفتر مرکزی و لیست بیمه پروژه) آموزش ایمنی کارگری ۸ ساعته برگزار نمایند. همچنین مدیر عامل و یا یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت باید در کلاس آموزشی ایمنی کارفرمایی (۲۰ ساعته) شرکت نماید.

مجتمع آموزشی بازتاب علم سارینا، بر اساس مجوزی که از سوی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار اخذ نموده است، دوره های فوق را برای شرکت های مختلف برگزار می نماید.

در ادامه جهت آشنایی بیشتر با نحوه برگزاری آموزش، چند نکته کلیدی در این زمینه بیان شده است:

 • احراز هویت پرسنل: کلیه نفرات شرکت جهت ثبت نام کلاس های آموزشی ابتدا باید در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کرده و احراز هویت شوند. پس از احراز هویت، یوزرنیم و پسورد نفرات به موبایل ایشان پیامک می شود. فرد تنها با استفاده از این یوزرنیم و پسورد می تواند در دوره های آموزشی ثبت نام نماید.
 • نحوه برگزاری دوره اموزشی: دوره های آموزشی به صورت آنلاین و حضوری برگزار می شود. شرکت ها بر اساس نیاز خود می توانند دوره های آموزشی را برای کارکنان خود به صورت حضوری و یا مجازی برگزار نمایندو در صورت برگزاری کلاس به صورت آنلاین، شرکت کنندگان موضف هستند در طول کلاس آنلاین باشند. همچنین حضور و غیاب از سوی اداره کار به صورت اتوماتیک صورت میگیرد و در صورت غیبت نفرات، ایشان از لیست دوره حذف می شود.
 • نحوه برگزاری آزمون: آزمون های دوره های ایمنی به صورت حضوری و در مراکز معتمد مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار برگزار می شود. کلیه شرکت کنندگان موظف هستند در آزمون شرکت نموده و در صورت دریافت نمره قبولی (۱۰ از ۲۰) گواهی نامه ایشان به صورت آنلاین صادر می شود.
 • حدف از دوره: در صورتی که کاراموز در دوره شرکت نکند و یا در آزمون شرکت نکند، از دوره حذف شده و مجددا باید در کلاس شرکت نماید.

با توجه به موارد بیان شده، مشاهده می کنید که مهمترین و زمانبر ترین مرحله اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، برگزاری دوره های آموزشی می باشد. مجتمع آموزشی بازتاب علم آمادگی دارد با کمک گرفتن از تمام ضرفیت های خود، این فرایند را برای شما در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد.

 

گواهی صلاحیت ایمنی

تکمیل مدارک شرکت در سایت وزارت کار

پس از اتمام برگزاری آموزش های متناسب با لیست بیمه شرکت، شرکت باید مدارک خود را جهت بررسی در سامانه https://svcc.mcls.gov.ir/ بارگزاری نماید. جهت ورود به سامانه فوق، شرکت باید یوزرنیم و پسورد خود را از طریق احراز هویت حقوقی دریافت نماید.

پس از احراز هویت شرکت، می توان مدارک شرکت را در سامانه فوق بارگزاری کرد. توجه داشته باشید که در مرحله بارگزاری، مدارک به صورت کامل بارگزاری شده و دارای نقص نباشد. چرا که در صورت نقص مدارک، پرونده شرکت از اداره کار برگشت خورده و شرکت زمان خود را از دست می دهد.

 

بررسی پرونده از سوی اداره کار و ارسال آن برای بازرسی و انجام بازرسی

پس از تکمیل پرونده از سوی شرکت، پرونده جهت بررسی به اداره کار محل ثبت شرکت ارسال می شود. پس از آن، پس از بررسی مدارک از سوی اداره کار و تایید آن، پرونده شرکت جهت بازرسی به محل های محل پروژه شرکت ارسال می شود. سپس بازرس اداره کار جهت بررسی شرایط پروژه و مدارک شرکت، به محل پروژه مراجعه می نماید.

بازرسین اداره کار در بازرسی محل پروژه مئارد مختلفی را مورد بررسی قرار می دهند. برخی از این موارد به شرح زیر می باشد:

 • طب کار پرسنل
 • اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار
 • بررسی مدارک و مستندات ایمنی از جمله آنالیز ریسک و HSE Plan
 • سیستم اعلام و اطفاء حریق
 • سرتیفیکیت سلامت ماشین آلات و تجهیزات
 • طرح طبقه بندی مشاغل در صورت نیاز
 • بیمه نامه های شرکت
 • تجهیزات PPE
 • علایم و نشانه های امنی نصب شده در سطح کارگاه

با توجه به موارد فوق، لازم است شرکت قبل از مراجعه بازرس اداره کار تمهیدات لازم را جهت بازرسی انجام دهد. با توجه به موارد تخصصی پیشنهاد می شود در صورتی که شرکت نفر متخصص در زمینه ایمنی ندارد، حتما از مشاور دارای صلاحیت جهت تهیه و تدوین مدارک مورد نیاز بهره بگیرد.

پس از بررسی کارگاه از سوی بازرس اداره کار، نتیجه بازرسی جهت تکمیل پرونده به کمیته تایید صلاحیت ایمنی ارسال می شود.

 

بررسی پرونده از سوی کمیته تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و صدور گواهی نامه

پس از تکمیل مراحل فوق، پرونده به کمیته تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ارجاع می شود. در صورتی که پرونده دارای نقص نبوده و نتیجه بازرسی ها مثبت باشد، گواهی نامه شرکت صادر می شود. اعتبار گواهی نامه ۲ سال بوده و پس از اتمام آن شرکت باید جهت تمدید صلاحیت ایمنی اقدام نماید.

 

چند نکته در زمینه اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 • شرکت هایی که موفق به اخذ این گواهی نامه شده اند، موظف هستند در صورتی که در زمان اعتبار گواهی نامه قرارداد جدید اخذ کردند، قرارداد خود را به اداره کار محل ثبت شرکت و اداره کار محل انجام پروژه اعلام نمایند.
 • در صورتی که شرکت در طول مدت گواهی نامه خود، حادثه منجر به فوت و یا حادثه ناتوان کننده داشته باشد، گواهی نامه بر اساس آیین نامه های انضباطی با ایشان برخورد می شود.
 • جهت تسریع در اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، فرایند آموزش و احراز هویت کارکنان را در اولیوت قرار دهید.
‫۵/۵ ‏‫(۲ نظر)‬

1 دیدگاه برای تایید صلاحیت ایمنی

 1. Avatar for مجتمع آموزشی بازتاب علم

  شعبانعلی حیدری

  عالی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه برای تایید صلاحیت ایمنی

 1. Avatar for مجتمع آموزشی بازتاب علم

  شعبانعلی حیدری

  عالی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *