حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی ساختاری از روش های حسابداری است که به جای ظاهر صورت های مالی عمومی در هر شرکت، بر مسائل مربوط به مالیات ها متمرکز است. اصول این نوع حسابداری با توجه به قانون درآمد داخلی کشورها، تدوین می شود که قوانین خاصی را که شرکت ها و افراد باید هنگام تهیه اظهارنامه مالیاتی خود رعایت کنند، دیکته می کند. با توجه به این مسئله، علاقه مندان به آموزش این دوره باید علاوه بر آشنایی با اصول اصلی حسابداری، با قوانین مربوط به مالیات های کشور نیز آشنا باشند. ما در طراحی این دوره آموزشی، این موارد را در نظر گرفته ایم.

آشنایی با حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی یکی از ابزار مهم حسابداری برای اهداف مالیاتی است. این روش برای همه افراد، مشاغل، شرکت ها و سایر نهادها اعمال می شود که در مسیر کاری خود باید مالیات های قانونی را پرداخت کنند. حتی کسانی که از پرداخت مالیات معاف هستند می توانند در این دوره شرکت کنند تا با کسب اطلاعات درست، زمینه شغلی خود را گسترش دهند.

در نهایت برای شرکت در دوره این مهم را در نظر بگیرید که هدف از آن امکان ردیابی وجوه (واردات وجوه و همچنین خروج وجوه) مرتبط با افراد و نهادها است. حسابداری مالیاتی برای یک تجارت امری غیر قابل چشم پوشی است.

از منظر تجاری، اطلاعات بیشتری باید به عنوان بخشی از فرایند مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. در حالی که درآمدهای شرکت، یا وجوه دریافتی، باید دقیقا همان طور که ثبت شده اند، ردیابی شوند، در مورد هرگونه وجوه خروجی که به سمت تعهدات تجاری خاص هدایت می شود، سطح پیچیدگی بیشتری نیز وجود دارد. البته با حضور در این دوره آموزشی می تواند این پیچیدگی ها را به خوبی پشت سر گذاشت.

چگونه یک حسابدار مالیاتی شویم؟

مشاغل مرتبط با حسابدار مالیاتی با تحصیلات دانشگاهی تخصصی شروع می شود. اکثر متخصصان مالیات در رشته حسابداری یا رشته های مرتبط مانند اقتصاد یا امور مالی تخصص دارند. برخی از آنها مدرکی در رشته حقوق مالیاتی نیز دریافت کرده یا به عنوان کارآموز، حقوق مالیاتی را مطالعه می کنند.

کسب یک عنوان مانند حسابدار رسمی مالیاتی حداقل به مدرک لیسانس نیاز دارد. بسیاری از حسابداران مالیاتی نیز تحصیلات تکمیلی را انتخاب می کنند. مدرک کارشناسی ارشد می تواند قدرت شما را افزایش دهد و برای کارفرمایان جذاب باشد و در عین حال پتانسیل درآمد شما را افزایش دهد.

همچنین شرکت در این دوره های آموزشی که با ارائه گواهینامه های معتبر می تواند این راه را برای شما هموار کنند نیز از دیگر گزینه های موجود برای تبدیل شدن به یک حسابدار مالیاتی حرفه ایست. البته زمان حضور در این نوع دوره ها باید به یاد داشته باشید که سرفصل های طراحی شده تا چه اندازه کاربردی هستند. همچنین لازم است که برخی از مهارت های مهم را در خود پرورش دهید. البته این مهارت ها را می تواند در این دوره های آموزشی نیز آموخت و روی آنها تمرکز بیشتری داشت.

 

tax accounting article

 

مهارت های کلیدی برای حسابداران مالیاتی

 1. آشنایی با قوانین مالیاتی

آموزش حسابداری مالیاتی بر دانش دقیق کلیه قوانین و مقررات مالیاتی متکی است که برای مشتریان اعمال می شود. افراد باید در مورد قوانین کشوری اطلاعات به روزی را در اختیار داشته باشند.

 1. بهترین روش های حسابداری

حسابداران مالیاتی باید مسیرهای رو به جلو را بر اساس داده های خام ترسیم کنند. این فرایند بر اساس بهترین شیوه های حسابداری ایجاد می شود که باید در این دوره آموزشی به علاقه مندان آموزش داده شود.

مهارت های کلیدی در این مرحله، حوزه هایی مانند تجزیه و تحلیل حساب، گزارشگری مالی، حسابرسی، مالیات بر درآمد و حقوق و دستمزد را پوشش می دهد.

 1. نرم افزار حسابداری

حسابداران به طور فزاینده ای به نرم افزارهای تخصصی و ابزارهای فناوری مبتنی بر فضای ابری متکی هستند. کارشناسان مالیاتی از تسلط بر نرم افزارهای حسابداری عمومی و مالیاتی سود می برند. آشنایی با این موارد مهم بخش دیگری از سرفصل های آموزش حسابداری مالیاتی است.

 1. مدیریت دارایی

افراد و سازمان ها برای مشاوره در مورد چگونگی کاهش بار مالیاتی خود به حسابداران مالیاتی وابسته هستند. به این ترتیب، برتری در مدیریت استراتژیک دارایی یک مهارت کلیدی برای کارشناسان مالیاتی است.

 1. تمرکز بر داده های پیشرفته

مانند همه پرسنل حسابداری، حسابداران مالیاتی با حجم زیادی از داده ها کار می کنند. متخصصان مالیاتی باید در برخورد با اعداد و پیامدهای واقعی آن احساس راحتی کنند. این ارتباط مناسب را می توان با شرکت در این دوره آموزشی آموخت.

 1. مدیریت زمان

اکثر متخصصان حسابداری مالیاتی در فصل مالیات بسیار مشغول هستند. آنها باید در مدیریت زمان عالی باشند تا تحت تأثیر حاشیه های کار، قرار نگیرند.

 1. همکاری و کار تیمی

یکی از مهارت های مهمی که در آموزش این نوع حسابداری، به افراد گوشزد می شود، توانای همکاری تیمی است. کارشناسان به طور منظم با مشتریان خود برای شفاف سازی جزئیات مالی و ارائه مشاوره در تعامل هستند. در اختیار داشتن یک چشم انداز مشارکتی به متخصصان کمک می کند تا جنبه های مختلف وظایف خود را مدیریت کنند.

 1. توجه به جزئیات

در حسابداری مالیاتی، اشتباهات کوچک می تواند منجر به بدهی های بزرگ مالیاتی شود. این حرفه جایی برای خطا ندارد. پس مهم است که با حضور در این دوره آموزشی، توجه به جزئیات کار را خوبی یاد بگیریم.

سرفصل های مهم این دوره آموزشی

با توجه به تمام آنچه در بالا ذکر شد، سرفصل های مهم را اینگونه در نظر گرفته ایم.

 • تعاریف و مفاهیم اصلی حسابداری
 • بررسی انواع گزارش ‌های مالی
 • بررسی روش های مهم در حسابداری مالیاتی
 • روش های ثبت وقایع مالی سازمان
 • روش های تهیه صورت ‌های مالی نهایی
 • بررسی آثار وقایع مالی بر فرمول های ترازنامه
 • بررسی استهلاک ها
 • تبیین مالیات بر ارزش افزوده
 • چگونگی اصلاح صورت های مالی و بستن آنها
 • و غیره

 

توجه داشته باشید که مخاطبان دوره آموزش حسابداری مالیاتی (که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می گردد) همه کسانی هستند که علاقه مند کار در این زمینه شغلی بوده و برای آن برنامه ریزی کرده اند.

مجتمع آموزشی بازتاب علمAuthor posts

مجتمع آموزشی بازتاب علم

آموزش عمومی و تخصصی بصورت حضوری و آنلاین

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *